Gra miejska zorganizowana przez Stowarzyszenie Infowioska w partnerstwie z Zespołem Szkół Technicznych w Kole odbyła się w piątek, 23 września. Wzięły w niej udział trzy drużyny przyszłych informatyków wraz ze swoimi opiekunami.

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 9:00 w sztabie gry. Młodzież i opiekunów przywitała Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kole Katarzyna Poronin. Po krótkim wyjaśnieniu podstawowych zasad, grę zainaugurowali Marcin Żyliński i Zbigniew Pawłowski.

Drużyny po otrzymaniu pierwszych wskazówek wyruszyły w teren, by w przestrzeni miejskiej odnaleźć siedmiu agentów. Aby trafić na trop każdego z agentów uczniowie musieli rozwikłać jedną zagadkę logiczną. Agenci dla uczestników gry mieli przygotowane zadania z zakresu informatyki, logiki, matematyki i kryptografii. Za każde poprawnie rozwiązane, przekazywali drużynie klucz w postaci litery do hasła finałowego. Etap miejski trwał 2,5 godziny, a drużyny radziły sobie w nim zupełnie nieźle. Prawie wszystkie zdobyły maksymalną ilość kluczy.

Po powrocie do sztabu gry rozpoczął się etap finałowy. Drużyny do otwarcia miały sejf, w którym znajdowała się nagroda główna. Do otwarcia sejfu potrzebne było hasło, na które składały się zdobyte wcześniej klucze. Dodatkowo, drużyny mogły dokupić klucze w zamian za doliczenie czasu otwierania sejfu. Taktyka drużyny X okazała się najbardziej skuteczna. Po około 16 minutach wytężonego wysiłku umysłowego  otworzyli sejf i tym samym wygrali Infogrę.

Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali nagrody pocieszenia w postaci drobnych upominków i słodkiej niespodzianki, a do puli wygranych trafił voucher na wspólną zabawę w kręgielni.

Zgodnie z przewidywaniami Infogra okazała się świetnym pomysłem na praktyczną lekcję informatyki połączoną z aktywnością fizyczną. Podczas zabawy młodzież korzystała z nowoczesnych technologii, doskonale się bawiąc. Mimo niemałego wysiłku, zarówno umysłowego, jak i fizycznego, uczestnicy byli bardzo podekscytowani i zadowoleni z rozgrywki, szczególnie podczas etapu miejskiego, który uznali za niezwykłą przygodę.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim drużynom dziękujemy za udział w naszej zabawie. Infogrę 2022 zorganizowało i przeprowadziło stowarzyszenie Inforwioska, a zadanie zostało dofinansowane ze środków Powiatu Kolskiego.

 

INFOGRA 2022 jest dotowana przez Powiat Kolski.

 

 

Foto: Marcin Żyliński